عفونت مخمر در پرندگان

عفونت مخمر در پرندگان

عفونت مخمر معده پرندگان یک بیماری پرندگان است که توسط مخمر Macrorhabdus sp ایجاد می شود که باعث مشکلات گوارشی می شود. بسیار مسری است و روی پرندگان مختلف میتواند تاثیر بگذارد . نام قدیمی آن مگاباکتریا بوده که به دلیل اندازه آن است. این ارگانیسم روی معده طیور تاثیر میگذارد و عفونت توانایی معده پرنده را برای هضم مناسب و جذب مواد مغذی از غذا از بین می برد.

آناتومی معده پرندگان:

 معده پرندگان کاملاً بر خلاف معده انسان است و دارای دو قسمت با یک رابط است. پیش‌معده غذا را هضم می کند.  isthmus   ( یا  تنگه)  غذا را بین proventriculus ( پیش معده) و سنگدان حرکت می دهد. و سنگدان برای هضم راحت تر غذا را آسیاب می کند. غذا تا زمانی که به طور کامل هضم شود و مواد مغذی جذب شوند، بین پیش‌معده و سنگدان به عقب و جلو حرکت می کند.

عفونت مخمر در پرندگان

چه کسانی به مخمر معده پرندگان مبتلا می شوند؟

 این بیماری در طیف وسیعی از پرندگان مانند مرغ، کبک، شترمرغ، بوقلمون، طوطی، فنچ و طوطی پرندگان رخ می دهد. آلوده شدن به مخمر معده پرندگان همیشه منجر به عفونت و بیماری متعاقب آن نمی شود.

 

  • گونه ها: طوطی ها شایع ترین هستند
  • جنسیت: بدون استعداد
  • سن: پرندگان بالغ بیشتر مبتلا می شوند (2-3 سال)
  • علت: تماس با پرنده آلوده
  • انتقال: مدفوع دهانی
  • عوامل مستعد کننده: مدیریت ضعیف مسکن، استرس، ژنتیک

 

نشانه ها:

علائم عفونت و بیماری مخمر معده پرندگان غیر اختصاصی است و می تواند به دو شکل حاد و مزمن باشد.

حاد: پرنده از خوردن دست می کشد، نارسایی خونی دارد و در عرض 2 روز می میرد

مزمن: پرنده لاغر است، ضعیف است، غذا را بالا می‌آورد ( استفراغ) ، دانه های هضم نشده در مدفوع دیده می‌شود، اسهال دارد، به خوردن ادامه می دهد، وزن کم می کند و در نهایت می میرد.

 

تشخیص:

از آنجایی که مخمر معده پرندگان از طریق مدفوع به دهان منتقل می شود، نمونه های مدفوع تازه به عنوان یک ابزار تشخیصی سریع استفاده می شود.

 

آزمایش های مدفوع دقیق نیستند زیرا ارگانیسم به طور پراکنده در مدفوع دفع می شود. تست منفی عفونت را رد نمی کند.

 

  • سیتولوژی – میکروسکوپ برای جستجوی ارگانیسم در مدفوع استفاده می شود. ارگانیسم ها را می توان با روش اسید فست [AFB] رنگ آمیزی کرد.

 

  • تست PCR – دقیق تر اما گران تر و زمان بر است

 

بافت شناسی، نمونه ای از بافت، تنها آزمایش قطعی برای عفونت مخمر معده پرندگان است. نمونه بافت ایستموس معمولاً پس از مرگ به دلیل عوارض و خطر یک عمل جراحی انجام می شود.

درمان:

 

نتیجه درمان بسته به شدت علائم بالینی که پرنده تجربه می کند متفاوت است.

 

  • آمفوتریسین B یک ضد قارچ است
  • فلوکونازول یکی دیگر از داروهای ضد قارچی است که در صورت عدم اثربخشی آمفوتریسین B استفاده می شود.

 

پیشگیری  عفونت مخمر در پرندگان :

هیچ واکسنی برای جلوگیری از مخمر معده پرندگان وجود ندارد. تنها راه در بیمارستان شبانه روزی اکسیژن ، جلوگیری از گسترش عفونت پاکسازی آن از گله است. تمام پرندگان جدید را قبل از معرفی به گله به مدت 30 روز قرنطینه کنید. معاینه دامپزشکی برای همه پرندگان جدید ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *