میکسوماتوز چیست؟

Myxomatous Mitral Valve Disease

میکسوماتوز یک بیماری ویروسی واگیردار و کشنده خرگوش های وحشی اروپایی و خانگی است. میزان مرگ و میر آن می تواند ویرانگر باشد و در برخی موارد به نزدیک به 100٪ می رسد. با این حال، در نهایت، این درصد به گونه و نژاد خرگوش مبتلا و سویه ویروس ایجاد کننده بیماری بستگی دارد. موارد میکسوماتوز در ایالات متحده تا حد زیادی به ساحل غربی محدود می شود.

 چه چیزی باعث میکسوماتوز می شود؟

میکسوماتوز توسط ویروس میکسوما ایجاد می شود. این ویروس به طور طبیعی در گونه های Sylvilagus (خرگوش دم پنبه ای / خرگوش های مرتبط) در قاره آمریکا وجود دارد، اما به طور کلی برای این خرگوش ها بی ضرر است. برای کاهش تعداد خرگوش‌های وحشی اروپایی، عمداً در مکان‌هایی مانند اروپا و استرالیا معرفی شد. این ویروس می تواند از این منابع وحشی پخش شود و باعث بیماری در هر نژاد خرگوش خانگی شود. گونه های زیادی از ویروس میکسوما وجود دارد که برخی از آنها شدیدتر و کشنده تر از بقیه هستند. به عنوان مثال، ویروس میکسومای کالیفرنیا در ایالت های اقیانوس آرام ایالات متحده و شبه جزیره باجا در مکزیک بسیار کشنده است و تخمین زده می شود که بیش از 99٪ از خرگوش هایی را که آلوده می کند می کشد. در اروپا و استرالیا نیز سویه های شدیدتری وجود دارد، اما سویه های ضعیف تری نیز وجود دارد که میزان مرگ و میر آنها در حدود یا کمتر از 50 درصد است.

 

چگونه میکسوماتوز منتقل می شود؟

 

 نیش حشرات خون‌مکز (مانند پشه، کک، مگس، کنه) تماس مستقیم با خرگوش آلوده تماس با مواد آلوده به خرگوش آلوده (مانند غذا، ملافه، بطری آب)

 

علائم میکسوماتوز چیست؟

 

قرمزی پلک ها و چشم ها

ترشحات (ممکن است شیری رنگ باشد) از بینی و چشم

 تورم پلک ها، بینی، لب ها، گوش ها، صورت، ناحیه مقعد/تناسلی

ندول ها یا توده های پوستی

گوش های افتاده

 لکه های بنفش روی پوست

بی حالی

تب

کاهش اشتها

کاهش وزن

مشکل در تنفس

 تشنج

کما

مرگ

 

توجه: در حالی که برخی از خرگوش ها ممکن است علائم واضح و شدید بیماری را نشان دهند، خرگوش های دیگر ممکن است فقط علائم جزئی یا حتی بدون علائم را نشان دهند، اما همچنان می توانند بمیرند.

 

چگونه میکسوماتوز تشخیص داده می شود؟

 

علائم بالینی تست های آزمایشگاهی که شامل: بررسی بافت های آسیب دیده زیر میکروسکوپ تشخیص میکسوم ویروس در بیوپسی یا سواب از چشم/بینی

 

میکسوماتوز چگونه درمان می شود؟

 

از آنجایی که میکسوماتوز یک بیماری شدید و کشنده است، دامپزشکان اغلب اتانازی خرگوش بیمار را توصیه می کنند. در برخی شرایط ممکن است تلاش هایی برای درمان بیمار انجام شود، اما متاسفانه این تلاش ها به ندرت موفقیت آمیز است.

 

درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 گرم نگه داشتن خرگوش ها

 تغذیه کمکی

 مایعات داخل وریدی (مایعاتی که از طریق خون تزریق می شوند)

آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های ثانویه

 مسکن ها

 جداسازی خرگوش بیمار از سایر خرگوش ها

 پیشرفت علائم خرگوش، پاسخ به درمان و کیفیت زندگی همگی کنترل می‌شوند و در تصمیم‌گیری برای ادامه درمان یا مرگ‌کشی نقش دارند.

 

 چگونه می توان از میکسوماتوز پیشگیری کرد؟

 

واکسن ها در برخی کشورها (نه در ایالات متحده) در دسترس هستند. حفاظت 100٪ تضمین نمی شود خرگوش های جدید را قرنطینه کنید از تماس خرگوش خانگی با حشرات/خرگوش وحشی جلوگیری کنید: نگهداری خرگوش خانگی در داخل استفاده از صفحه حشرات در محوطه خرگوش در فضای باز خرگوش های مشکوک یا تایید شده به میکسوماتوز را جدا کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *