توکسوپلاسموز و تاثیر آن روی بارداری بانوان

توکسوپلاسموز و تاثیر آن روی بارداری بانوان

توکسوپلاسموز چیست؟

توکسوپلاسموز یک سندرم بیماری است که توسط یک ارگانیسم تک یاخته­ای به نام توکسوپلاسما گوندی ایجاد می­شود. این بیماری بیشتر حیوانات – به ویژه گوسفند، گربه و انسان – را تحت تاثیر قرار می­دهد، اما حتی حشرات، ماهی­ها و کرم­های خاکی نیز ممکن است ناقل آن باشند. به دلیل خطری که برای نوزاد متولد نشده وجود دارد، بسیاری از پزشکان تا آنجا پیش می­روند که توصیه می­کنند زنان باردار از گربه­ها به عنوان حیوان خانگی نگهداری نکنند.

 

چه خطری کودک متولد نشده را تهدید می‌کند؟

 

انسان مبتلا به عفونت حاد توکسوپلاسما درجات مختلفی از بیماری را تجربه می­کند: تب، تورم غدد لنفاوی، سفتی عضلات، درد مفاصل، کبد متورم و یا طحال (که به صورت درد بالای شکم ظاهر می­شود). این علائم ممکن است آنقدر خفیف باشند که مورد توجه قرار نگیرند. این بیماری ۱ تا ۱۲ هفته طول می­کشد و اغلب به عنوان یک سرماخوردگی بد یا مونونوکلئوز رد می­شود، با این حال، اگر فرد آلوده یک زن باردار باشد، ارگانیسم توکسوپلاسما ممکن است از جفت عبور کند. میزان آسیب وارده بستگی به مرحله بارداری در زمان عفونت دارد. عفونت در اواسط بارداری ممکن است منجر به درجات متفاوتی از نابینایی کودک (به دلیل التهاب شبکیه، شایع‌ترین عفونت مادرزادی) و یا بیماری‌های عصبی شدید از جمله هیدروسفالی یا میکروسفالی شود. گاهی اوقات مشکلات در بدو تولد آشکار نمی­شوند و بعداً در طول زندگی خود را نشان می دهند.

 

مشکلاتی که در بالا توضیح داده شد زمانی رخ می­دهد که زنی که اتفاقاً باردار است، برای اولین بار به توکسوپلاسما مبتلا می­شود. فقط مراحل جدید عفونت باعث بیماری جسمی می­شود. پس از مدتی، ارگانیسم در بافت‌های بدن نهفته می‌شود و دوباره باعث بیماری نمی‌شود و به نوزاد متولد نشده سرایت نمی‌کند، مگر اینکه میزبان انسانی دچار بیماری­های سرکوب‌کننده سیستم ایمنی (مانند HIV) یا مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی (مثلا در زمان سرطان) باشد. افراد را می­توان با توجه به توکسوپلاسموز به دو گروه تقسیم کرد: کسانی که قبلاً آلوده شده­اند (تقریباً یک سوم جمعیت ایالات متحده) و کسانی که هرگز آلوده نشده_اند و بنابراین در معرض خطر هستند. اگر زنی در دوران بارداری آلوده شود، می­توان از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت استفاده کرد. آزمایش توکسوپلاسموز معمولاً بخشی از ارزیابی­های قبل و بعد از زایمان است.

مردم چگونه به این بیماری مبتلا می­شوند؟

مردم چگونه به این بیماری مبتلا می­شوند؟

 

ارگانیسم توکسوپلاسما در دو شکل اساسی وجود دارد: اووسیست که در مدفوع گربه دفع می‌شود و مراحل کیست توکسوپلاسما که در گوشت حیواناتی که مصرف خوراکی دارند مانند گاو و گوسفند زندگی می­کنند. فردی که به طور ناخواسته دچار یکی از این اشکال توکسوپلاسماست، ممکن است دچار عفونت شود. شیر خام بز (پاستوریزه نشده) نیز منبع مهم عفونت است.

چه زمانی ممکن است فرد ناخواسته اووسیست را مصرف کند؟ معمولاً با گذاشتن دست یا انگشت آلوده در دهان. دست کجا آلوده می شود؟ تعویض خاک استفاده شده توسط گربه آلوده، باغبانی یا دست زدن به خاک آلوده به مدفوع گربه آلوده، یا دست زدن به مدفوع گربه که حداقل یک یا دو روز سن دارد. برای انتقال عفونت، گربه باید در مرحله فعال عفونت باشد. هنگامی که عفونت دیگر تازه نیست، ارگانیسم در بافت­ها نهفته می­شود و دیگر در مدفوع گربه دفع نمی­شود.

 

چه زمانی ممکن است فرد به طور ناخواسته مرحله کیست توکسوپلاسما را مصرف کند؟ چشیدن گوشت در حین پختن، خوردن گوشت نیم پز، دست زدن به گوشت خام و ورود تصادفی آن به دهان، خوردن غذای تهیه شده روی تخته برش آلوده به گوشت خام. شستن مرتب دست­ها، پوشیدن دستکش در حین باغبانی و تعویض خاک گربه توسط شخص دیگری غیر از یک خانم باردار که صاحب گربه است، می­تواند احتمال عفونت را از کم کند. بیشتر مردم با خوردن گوشت های نیمه پخته آلوده می شوند.

 

مردم چگونه به این بیماری مبتلا می¬شوند؟

اگر گربه من عفونت فعال توکسوپلاسما داشته باشد، آیا او ظاهرا بیمار خواهد بود؟

 

نه لزوما. توکسوپلاسموز گربه می­تواند به اندازه نوع انسانی ضعیف باشد. گربه­ها با شکار و خوردن طعمه، خوردن رژیم غذایی خام یا با لیسیدن ناخواسته اووسیست­ها در حین نظافت آلوده می­شوند. هنگامی که گربه آلوده می­شود، مراحل اولیه شامل شکل روده­ای است که در آن اووسیست­های مسری در مدفوع ریخته می­شوند، اما گربه ممکن است اسهال داشته باشد یا نداشته باشد.

 

گربه ها ممکن است یک بیماری حاد مشابه آنچه که انسان تجربه می­کند را تجربه کنند. با این حال، در گربه­های بالغ، علائم معمولاً خفیف هستند و مورد توجه قرار نمی­گیرند. این نوع عفونت مستقیماً برای انسان مسری نیست. قرار گرفتن در معرض مدفوع برای انتقال به افراد واجب است. گربه خود منبع آلودگی در نظر گرفته نمی­شود. گربه­های باردار در مرحله حاد عفونت، می­توانند بیماری را به بچه گربه های متولد نشده خود منتقل کنند.

چگونه گربه من می‌تواند برای من خطرناک باشد؟

چگونه گربه من می‌تواند برای من خطرناک باشد؟

 

گربه­ها بیش از حد به عنوان حامل توکسوپلاسما مورد توجه قرار گرفته­اند. بیشتر عفونت­های انسانی ناشی از خوردن مراحل کیستی توکسوپلاسما در گوشت نیم پز است. معمولاً یک گربه فقط پس از اولین عفونت توکسوپلاسما، اووسیست­ها را دفع می­کند. گربه‌ای که قبلاً عفونت توکسوپلاسما داشته است، معمولاً اووسیست‌ها را دوباره دفع نمی‌کند مگر اینکه سیستم ایمنی بدنش به خطر افتاده باشد (مانند عفونت ویروس لوسمی گربه‌سان یا تاثیر داروها).

 

اووسیست­ها به ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان نیاز دارند تا هاگ شوند (یعنی تبدیل به شکلی می شوند که برای افراد خطرناک است). به همین دلیل، خاک گربه باید روزانه یا دو بار در روز تعویض شود تا کیست­ها قبل از رسیدن به مرحله عفونی بیرون ریخته شوند. هنگام باغبانی ممکن است با اووسیست­های خطرناک تماس پیدا کنیم. توجه داشته باشید که هوای یخبندان به طور قطعی اووسیست­های خطرناک در خاک را از بین نمی­برد و همچنین انجماد گوشت اشکال بافت خطرناک را از بین نمی­برد.

 

سگ­هایی که مدفوع گربه را می­خورند نیز می­توانند تا ۲ روز پس از آن اووسیست را دفع کنند. بعید است که گربه ای که قبلاً آلوده شده است اووسیست­های خطرناکی را در آینده دفع کند. خود گربه منبع اووسیست نیست، فقط مدفوع اوست.

 

چگونه می توانم از عفونت جلوگیری کنم؟

چگونه می توانم از عفونت جلوگیری کنم؟

 

احتمالاً مهمترین چیز این است که در پختن گوشت خام دقت کنید. دست­های خود را پس از دست زدن به گوشت بشویید. به یاد داشته باشید که مایکروویو گشوت را به اندازه کافی گرم نمی­کند، تا ارگانیسم را به طور قابل اعتماد بکشد. قبل از اتمام پخت، گوشت را نخورید و طعم آن را نچشید.

 

پس از دست زدن به گربه و ظرف خاک دست های خود را بشویید. اجازه ندهید گربه شما گوشت خام بخورد. فقط از غذای تجاری برای تغذیه گربه استفاده کنید و اجازه ندهید گربه شما در بیرون از منزل شکار کند. ظرف خاک را روزانه یا دو بار در روز عوض کنید. البته بهتر است در زمانی که شما باردار هستید، شخص دیگری جعبه را عوض کند. ظرف خاک را به حیاط خلوت نریزید. همیشه هنگام باغبانی از دستکش لاستیکی استفاده کنید. اجازه ندهید گربه­ها به انبارهایی که در آن حیواناتی که مصرف غذایی دارند مثل گاو و گوسفند، نگهداری می­شوند دسترسی داشته باشند. این ارتباط است که می­تواند باعث آلوده شدن حیواناتی مثل گاو و گوسفند شود.

 

شیر خام (غیر پاستوریزه) بخصوص شیر بز را ننوشید. اگرچه امکان ابتلا به توکسوپلاسموز از گربه وجود دارد، اما هیچ ارتباطی بین مالکیت گربه و عفونت توکسوپلاسما یافت نشده است. با این حال، ارتباط قوی بین عفونت توکسوپلاسما و کار با گوشت خام مانند کسانی که در کشتارگاه یا قصابی کار می­کنند، وجود دارد. مراقب گوشت خام باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *